Bebekler dünyaya geldikten sonra özellikle ilk bir yıl sık sık doktor muayenesine götürülerek gelişimleri izlenir. Bu dönemdeki takip genellikle boy, kilo, baş çevresi ölçümü ve beslenme odaklı olmaktadır. Zaman içerisinde göz muayenesi, diş muayenesi ile çocukların gelişim takibi devam eder.

Anasayfa > Gelişim Danışmanlığı

BEBEK & ÇOCUK GELİŞİM DANIŞMANLIĞI

Bebekler dünyaya geldikten sonra özellikle ilk bir yıl sık sık doktor muayenesine götürülerek gelişimleri izlenir. Bu dönemdeki takip genellikle boy, kilo, baş çevresi ölçümü ve beslenme odaklı olmaktadır.

Zaman içerisinde göz muayenesi, diş muayenesi ile çocukların gelişim takibi devam eder. Bu takipler genel itibariyle çocukların fizyolojik gelişimlerini içerir. Çocukların gelişimsel takibi yani bilişsel gelişimi, dil gelişimi motor beceri gelişimleri, öz bakım becerileri, soysa-duygusal gelişimleri de en az fizyolojik gelişimleri kadar önemlidir.

Gelişimsel değerlendirme ile çocuğun bilişsel, sosyal, dil, motor ve öz bakım ve sosyal duygusal gelişim alanları formal ve informal yöntemlerle değerlendirilir.

Erken dönemden itibaren belirli aralıklarla tekrarlanan bu değerlendirmeler çocuğun üstün veya desteğe ihtiyaç duyduğu alanların belirlenmesine yönelik erken müdahaleyi de kapsayan destek programlarının önünü açar.

 

Ankara Psikoterapi Merkezinde bebek- çocuk gelişim takibi, bu alanda hizmet sunan uzmanların eğitimlerini sağlayan çeşitli mesleki gelişim kurslarında eğitmenlik yapan deneyimli uzmanlar tarafından gerçekleştirilmektedir.